Woodland Middle School

TwitterTwitter
Telephone01525 750400
EmailE-mail Us

A values based school

Senior Staff

Jeff Conquest Headteacher/Designated Safeguarding Lead  
Sharon Hardacre Deputy Headteacher/Deputy Designated Safeguarding Lead  
Sergio Matias Assistant Headteacher/Mentally Healthy School Lead/Geography Lead matiass@woodlandacademy.co.uk
Emma Gibson Deputy Headteacher (Inclusion) / 
Leader of Learning Support (SEND)
gibsone@woodlandacademy.co.uk
Anna Knudsen Business Manager / Company Secretary

 

Pastoral Staff

Sarah Petrie  Leader of Learning Year 5 

petries@woodlandacademy.co.uk

Darren Hughes Leader of Learning Year 6

hughesd@woodlandacademy.co.uk

Sara Sutton Leader of Learning Year 7 suttons@woodlandacademy.co.uk
Andrew Guthrie Leader of Learning Year 8 guthriea@woodlandacademy.co.uk
Sarah Yates Learning Mentor /
Safeguarding Support
yatess@woodlandacademy.co.uk
Simon Cliff-Reid Pastoral & Family Support worker cliffreids@woodlandacademy.co.uk

 

Form Tutors/Teaching Staff

Ellie Dimmock

5ED
Lisa Nolan 5LN
Lisa Watson 5LW
Sarah Payne 5SKP
Shannon Thornett 5ST
Colin Solomon 5CGS
Sarah Ashby 6SA
Giles Carter 6GC
Natalie Dobson 6ND
Karinda Johnson 6KJ
Matthew Lambert 6ML
Jon Tate 6JT
Alex Bryan 7AB
Kyrstin Fairweather 7KF
Claire Scarr 7CS
Paula Davies-Smith 8PDS
Stephen Didlick 8SD

Tina Goddard-Mason

8TGM
Tracey Kemp 8TDK
Katie Packman 8KP
Lauren Pearce 8LP
Paula Wilshaw 8PKW
Jo Vahey

 

Subject Leaders

Katie Packman Leader of English
Matthew Lambert Leader of Mathematics
Claire Scarr Leader of Science
Sarah Payne

Leader of PSHCE/Ethics & Theology

Careers Leader

Andy Guthrie Leader of Computing
Nicola Hart Leader of PE
Alex Bryan Leader of Music
Sérgio Matias Leader of Geography
Tina Goddard-Mason Leader of History
Sara Sutton Leader of Art
Jon Tate Leader of Design Technology
Sergio Matias Gifted & Talented Leader
Helen Maclennan Leader of Modern Foreign Languages

 

 Cover Supervisors

Joanne Hart Lead Cover Supervisor
Philomena Welham Cover Supervisor
Louise Rutt  Cover Supervisor

 

Administration / Support staff

Tracey Barker Attendance & Pupil Database Manager
Jackie Almond Reprographics Manager
Christine Clifton Finance Officer
Natalie Jenkins Finance Assistant
Liam Griffin IT Manager
Tia Brown Headteacher's Secretary
Lucy Barnes

Receptionist/Administrator/Medical/Lettings

Annette Rambart

Receptionist/Administrator/Medical/Lettings

Claire Bavister

Librarian

Lindy Dickins

Art Technician

Natalie Shearer

DT Technician

Julieann Maddin

Science Technician

Sarah Gayfer

P.E. Technician


Teaching Assistants

Jackie Almond TA / Reprographics 
Diane Hunter TA
Sam Auburn SEND administrator

Louise Rutt

TA
Patricia Sherwood TA
Uttam Tuladhar TA
Teresa Mackenzie TA
Amy Langley TA
Emma Wiggett TA
Yasmin Swales TA
Emma Minos TA
Helen Andrews TA


Site Mangement & Cleaning Team

Jason Smith Site Manager
Tina Croft Cleaner
Karen Humphries Cleaner
Jackie Stevens Cleaner
Jane Wooding Cleaner
Judy Casey Cleaner
Tracey Hynes Cleaner
Josh Conquest Cleaner
Linda Burnett Cleaner
Carol Tkaczuk Cleaner
Thomas Smith Site Team


Lunchtime Supervisors

Carol Tkaczuk
Susan Hurrell
Tina Croft
Ruth King
Wendy O’Brien
Louise Gazeley
Rosalind Kemp
Lorna Rowntree-O'Donnell